Jak zaregistrovat dobrou doménu?

1. Je vámi vybraná doména volná?

Každá doména musí být unikátní, a proto je třeba zvolit takovou, kterou nikdo jiný dosud nevlastní. To si můžete snadno ověřit.

 

2. Zvolte si registrátora

V současnosti si můžete dobrou doménu registrovat přes kteréhokoli ze čtyř desítek registrátorů s přístupem do centrálního registru provozovaného sdružením CZ.NIC. U koho si doménu zaregistrujete, záleží jen a jen na vás. Může vás přitáhnout výhodnější cena vámi vybrané domény, kterou budete každý rok platit, pokud si ji budete chtít ponechat, či doplňkové služby zdarma a další výhody.

 

3. Kdo bude držitelem domény?

Vyplňte údaje nutné pro registraci domény, zejména údaje o osobě či společnosti, která bude jejím vlastníkem neboli držitelem. Držitel může s doménou libovolně nakládat včetně možnosti přidělit jí administrativní kontakt (osoba, která může měnit jen informace o doméně vyjma změny držitele) nebo technický kontakt (osoba, která může měnit jen technické nastavení domény). Tyto činnosti za vás může provádět i váš zvolený registrátor.

 

4. Proveďte další nastavení

Před dokončením registrace dobré domény můžete být v systému některého z registrátorů vyzváni k provedení doplňujících nastavení domény, k jejímu zabezpečení, výběru hostingu a dalších služeb. Pokud vám něco není jasné, obraťte se s dotazem na daného registrátora. A nebojte se, vše kromě samotného doménového jména je možné v administračním rozhraní vašeho registrátora dodatečně změnit.

 

5. Už stačí jen zaplatit

Doména je vaše po zaplacení poplatku na zvolené období vybranému registrátorovi. Ten by vás měl také upozorňovat na blížící se expiraci registrace domény.

 
 

DNSSEC

DNSSEC je rozšíření systému DNS, které zvyšuje bezpečnost služby doménových jmen. DNSSEC zvyšuje bezpečnost při používání DNS tím, že brání podvržení falešných, pozměněných či neúplných údajů o doménových jménech.

Více informací najdete na stránce DNSSEC

Další zdroje o DNS

Domény a DNS v encyklopedii Wikipedia

DNS HOWTO aneb jak se stát DNS administrátorem

Článek Jiřího Peterky o DNS

Pracovní skupiny při IETF zabývající se DNS: dnsop a dnsext

Kurzy DNS a DNSSEC

Seznamte se podrobně s technologiemi DNS a DNSSEC na praktických kurzech Akademie CZ.NIC.

Kurz DNS
Kurz DNSSEC

Vyzkoušejte, zda je vaše doména stále volná.

Zadejte požadované doménové jméno (např. „moje-firma“ bez „www“ a bez koncovky "cz"), jehož dostupnost chcete ověřit.