Doménový ekosystém

topimage.png
 
 

Všimli jste si, že většina internetových stránek v češtině používá koncovku .cz? A jestlipak víte, že přesně za tímto účelem byla také tato koncovka České republice mezinárodně přidělena? Správně hovoříme o takzvané národní doméně nejvyššího řádu a stejně tak pro vás může být užitečné umět rozpoznat i další národní domény – například .de pro Německo, .co.uk pro Velkou Británii, .fr pro Francii, .it pro Itálii nebo .eu pro Evropskou unii.

Vedle národních domén existují také domény generické, které byly původně vytvořeny k přehlednému, tematickému třídění stránek. Například asi nejznámější doména .com byla vytvořena pro snadnou identifikaci komerčních stránek. Vedle ní však dnes existují stovky dalších domén, které je možné zvolit. Patří mezi ně například .edu pro stránky s edukačním obsahem, .org pro organizace nebo .museum, jejíž doporučený obsah si určitě snadno domyslíte.

Nebude dlouho trvat a počet generických domén přesáhne tisícovku. Bohatého využití se určitě dočkají například domény .restaurant nebo .wine! Ale i světoznámé společnosti a značky jako Samsung, Apple nebo Kindle už si na ochranu svého brandového vlastnictví pomalu prosazují domény vlastní, které jejich doménová jména výrazně zjednoduší a zatraktivní. O to, zda takovýto exkluzivní status získají i domény .app nebo .book, se však zřejmě povede ještě lítý boj.

 
 
diagy_1.png
 
 

DNSSEC

DNSSEC je rozšíření systému DNS, které zvyšuje bezpečnost služby doménových jmen. DNSSEC zvyšuje bezpečnost při používání DNS tím, že brání podvržení falešných, pozměněných či neúplných údajů o doménových jménech.

Více informací najdete na stránce DNSSEC

Další zdroje o DNS

Domény a DNS v encyklopedii Wikipedia

DNS HOWTO aneb jak se stát DNS administrátorem

Článek Jiřího Peterky o DNS

Pracovní skupiny při IETF zabývající se DNS: dnsop a dnsext

Kurzy DNS a DNSSEC

Seznamte se podrobně s technologiemi DNS a DNSSEC na praktických kurzech Akademie CZ.NIC.

Kurz DNS
Kurz DNSSEC

Vyzkoušejte, zda je vaše doména stále volná.

Zadejte požadované doménové jméno (např. „moje-firma“ bez „www“ a bez koncovky "cz"), jehož dostupnost chcete ověřit.